Zapraszamy na koncert „Muzyka źródeł: Beskid Żywiecki”

16 maja 2013 o godz. 19.30, w ramach XVI Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert „Muzyka źródeł: Beskid Żywiecki”.

Wystąpią:

Zofia i Józefa Sordyl, bliźniaczki z Korbielowa

Urodzone w Korbielowie w 1945 roku, razem mieszkają i wspólnie prowadzą gospodarstwo. Każdego roku przez okres wiosny, lata i wczesnej jesieni gospodarują w oddaleniu od osady, na Polanie. Uzdolnienia artystyczne, bogaty repertuar gawędziarski, wokalny i taneczny wyniosły z domu rodzinnego. Uczyły się tańca i śpiewu góralskiego od swojej babci i mamy. Od najmłodszych lat mówią gwarą góralską i śpiewają archaicznym „białym” głosem.

47 TKB

Fot. Aleksander Dyl

Edward, Władysław i Józef Byrtkowie z Pewli Wielkiej, czyli ostatnia prawdziwa kapela dudziarska

Edward Byrtek, najwybitniejszy obecnie dudziarz na Żywiecczyźnie, oraz jego bracia, wirtuozi skrzypiec – Józef i Władysław, są mieszkańcami Pewli Wielkiej w gminie Jeleśnia. Bracia są kontynuatorami znakomitej rodzinnej tradycji, zapoczątkowanej przez ojca, legendarnego skrzypka samouka Karola Byrtka (1907-1989). Wraz ze szwagrem, dudziarzem Władysławem Plutą, a później z synem Edwardem oraz córką Krystyną, stworzył Kapelę Rodziny Byrtków. Wyrazem najwyższego uznania dla kapeli Karola Byrtka było przyznanie jej w 1984 roku Nagrody im. Oskara Kolberga.

Edward Byrtek fot. Aleksander DylJózef Byrtek fot. A.leksander Dyl

Władysław Byrtek .fot. Aleksander Dyl

Fot. Aleksander Dyl

Grupa śpiewacza z Żabnicy pod kierownictwem P. Janiny Romańskiej

Członkinie zespołu wykonują pieśni, a także przedstawiają obrzędy, zwyczaje i tańce żywieckie, zebrane od najstarszych mieszkańców Żabnicy i okolic. W swoim repertuarze mają wiele pieśni pasterskich, weselnych, kolęd, pastorałek, pieśni wielkopostnych, pogrzebowych, maryjnych i ballad. Śpiewaczki brały udział w wielu festiwalach, konkursach i przeglądach, zdobywając prestiżowe nagrody m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Żywcu, Festiwalu Folkloru Górali Polskich czy Przeglądzie Zespołów Ludowych w Brennej.

Na koncercie Muzyka Źródeł – Beskid Żywiecki zespół reprezentować będą: Janina Romańska, Anna Kupczak, Zofia Koźlik, Maria Kupczak, Anna Pawlus i Anna Krzus.

grupa_spiewacza_fot archiwum zespołu

Fot. archiwum zespołu

Czesław Węglarz – multiinstrumentalista z Ciśca

Basista, a zarazem wszechstronnie uzdolniony beskidzki multiinstrumentalista – swoją grą na unikatowych instrumentach ludowych wzbogaca brzmienie kapeli Ochodzita. Pedagog, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie – kierunek wychowanie muzyczne. Od wielu lat uczy gry na dudach, instrumentach pasterskich, basach i skrzypcach w PSM w Żywcu oraz w Fundacji Braci Golec w Milówce. Uczniowie prowadzeni przez niego zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na największych w Polsce festiwalach i przeglądach folklorystycznych. Wieloletni instruktor muzyczny RZPiT „Wierchy” z Milówki. W swojej muzycznej karierze swoją wiedzą na temat muzyki ludowej dzieli się z wieloma zespołami pieśni i tańca działającymi na Żywiecczyźnie. Wymienić można tu chociażby „Gronie” z Żywca, „Sędzioły” z Żywca, „Haśnik” z Węgierskiej Górki, czy też „Grojcowianie” z Wieprza. Od wielu lat prowadzi też Zespół Dziecięcy „Małe Cisy” przy Zespole Szkół w Ciścu.

Czesław Węglarz - fot Piotr Puszyński

Fot. Piotr Puszyński

Czesław Pawlus, Tomek „Buli” Iwanow, Kamil Wojtyła, Kamil Wiercigroch – heligoniści z krwi i kości

Czesław Pawlus z Żabnicy od najmłodszych lat związany jest z muzyką. Już jako uczeń I klasy szkoły podstawowej grał w zespole góralskim ,,Romanka”. Pierwsze lekcje gry na heligonce pobierał u starszego brata, później opracował własną technikę gry na tym instrumencie. Aby podtrzymać tradycję swojego regionu, zainspirował do nauki gry na heligonce wielu młodych, którzy zdobywając liczne nagrody, dołączyli do grona znakomitych instrumentalistów ludowych. Do najbardziej prestiżowych nagród Czesława Pawlusa zalicza się m.in. Złote Żywieckie Serce w kategoriach: solista instrumentalista, mistrz i uczeń oraz w kategorii kapel. Jego osiągnięcia zostały także docenione na arenie międzynarodowej – Czesław Pawlus zdobywał Grand Prix na festiwalach m.in. we Francji, w Hiszpanii, Holandii, w Czechach oraz na Słowacji. Od 15 lat jest kierownikiem muzycznym Zespołu Regionalnego ,,Mały Haśnik”, gdzie zaszczepia w młodych talentach chęć kultywowania tradycji górali żywieckich.

44 Tydzieñ Kultury Beskidzkiej TKB

Fot. Waldemar Kompała

Tomasz Iwanow swoją przygodę z folklorem zaczął w Zespole Dziecięcym “Romanka”. Później był Zespół Pieśni i Tańca im. Józefa Szczotki w Milówce, gdzie nauczył się grać na skrzypcach i heligonce. Wielokrotnie nagradzany, m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Współpracował z kapelami Haśniki, Jetelinka, Torka, Wałasi oraz z zespołami Istebna, Koniaków, Ziemia Żywiecka. Jest założycielem kapeli góralskiej Grapa z Żabnicy.

Tomasz Iwanow fot Krzysztof Merta

Fot. Krzysztof Merta

Kamil Wojtyła – heligonista, śpiewak i basista z Żabnicy. Mimo młodego wieku wielokrotny laureat Konkursów Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Wieprzu k. Żywca, zdobywca Złotego Żywieckiego Serca na 40. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w kategorii soliści i instrumentaliści oraz pierwszego miejsca w 42. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w kategorii solista instrumentalista. Gra w kapeli Romanka.

Kamil Wojtyła fot. Marek Jurasz

Fot. Marek Jurasz

Kamil Wiercigroch – urodzony w 2001 roku. Heligonista, zamieszkały w Rajczy, reprezentant młodego pokolenia beskidzkich muzyków. Jest uczniem Czesława Pawlusa. Wielokrotny laureat Konkursów Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Wieprzu k. Żywca.

Kamil Wiercigroch fot. Dariusz Kocemba

Fot. Dariusz Kocemba

i last but not least – kapela Fickowo Pokusa

współgospodarze koncertu

fickowo pokusa fot Dominik Imielski

fot. Dominik Imielski

Kapela Fickowo Pokusa założona została w 2003 roku przez dwóch muzyków Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” – Marcina Pokusę ze Ślemienia oraz Przemysława Ficka z Jeleśni. Artyści wykonują archaiczne pieśni i melodie Beskidu Żywieckiego w tradycyjnym składzie: dudy żywieckie i skrzypce. Jako kontynuatorzy tradycji muzycznych kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej muzycy zdobywają uznanie na najważniejszych festiwalach folklorystycznych w kraju i za granicą, w międzyczasie zajmując się śpiewem operowym i rysowaniem domów.

Na koncercie wspierać ich będzie siostra Marcina, Anna Pokusa – Łach.

Występy będzie można usłyszeć na żywo w radiowej dwójce, oraz obejrzeć w internecie. Szczegóły na stronie http://www2.polskieradio.pl/nowatradycja Więcej informacji: przemek.ficek@gmail.com

Program koncertu: Anna Szewczuk – Czech, Przemysław Ficek

Współorganizatorzy:
Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej

Jedna odpowiedź na “Zapraszamy na koncert „Muzyka źródeł: Beskid Żywiecki””

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s